Home / Balkon Dekorasyon / Balkon Dekorasyonu Önerileri

Balkon Dekorasyonu Önerileri

Yaz mevsiminin gelişi bizlere, sevdiklerimizle birlikte balkon sefalarını anımsatıyor. Sıcak yaz günlerinde kaliteli bir balkon sefası yapabilmemiz için bazı ufak değişikliklere ihtiyacımız var: Balkon Dekorasyonu Önerileri!

Balkon Dekorasyonu, iç mekandaki diğer odalara ve alanlara kıyasla daha kullanışlı, fonksiyonel ve estetik olarak tasarlanmalıdır. Öyle ki, ortalama bir balkonun büyüklüğü 6 ile 10 metrekare arasında değişmektedir. Birçok farklı tipi bulunan balkonların, nasıl dekore edileceğine dair olarak hazırladığımız içerikte, birbirinden farklı balkon tiplerinin dekorasyonu ve tasarımı hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Balkon dekorasyonu, evlerimizin dışa açılan alanları olan balkonların tasarlanması, dekore edilmesi ve daha fonksiyonel hale getirilmesi amacı ile yapılan dekorasyon çalışmalarıdır. Birçok farklı balkon şekli bulunmaktadır. Ek olarak, farklı boyutlarda tasarlanan balkonlarda istenilen stil özelinde dekorasyon çalışmalar yapılması doğru olacaktır.

Mesela, küçük balkon dekorasyonu yapılırken yazlık bir evin sahip olduğu büyük balkon ya da terasta kullanılan bahçe mobilya grubunu kullanmak doğru olmayacaktır.

Balkon dekorasyonu yapılırken izlenmesi gereken adımlar sırası ile şu şekildedir;

 • Balkonunuzun net ölçülerine uygun mobilya tercihi yapmalısınız.
 • Mevsime ve bulunduğunuz konuma uygun hava koşullarına uygun mobilya ve aksesuar tercihleri yapmalısınız.
 • Cam balkon ve Fransız balkon tarzı için klasik balkonlardan farklı stiller kullanmalısınız.
 • Mevsime uygun zemin kaplaması, halı ve döşeme tercih etmelisiniz.
 • Balkonlarınızı bitkilerle renklendirebilir, göze hoş gelen bitkilerle dekoratif uyum yakalayabilirsiniz.
 • Balkon dekorasyonunuza uygun duvar tasarımları ile eşsiz bir balkon modeline sahip olabilirsiniz.

İçeriğimizin devamında, etkileyici bir balkon tasarımına sahip olmanız adına birbirlerinden farklı balkon tipleri için ayrı ayrı dekorasyon önerileri sunmaya devam edeceğiz.

Yorucu şehir yaşamı ve gündelik iş hayatının stresi en iyi balkonlarda atılmaktadır. Özellikle de bahar aylarında, havanın güzelleşmesiyle birlikte akşam yapılan balkon sefası size ve sevdiklerinize çok iyi gelecektir.

Birçok farklı balkon modelleri için hazırlamış olduğumuz dekorasyon önerilerini içeriğimizin devamında görüntüleyebilirsiniz.

Balkon Dekorasyonu Önerileri

Balkonlarımızı dekore ederken, boyutu ne olursa olsun bizlere ferah ve geniş hissettirecek bir tasarım dili tercih etmelisiniz. Ferahlığın yanında, doğru aydınlatma ve özellikle aparmanda bulunan balkonlar için gerekli mahremiyeti yaratmak diğer önemli konulardır.

Gündelik yaşamdan kaçışta evlerimizin dışa açılan kapısı olarak görülen balkonlar, estetik olmaları yanında fonksiyonel ve işlevsel olmalıdırlar. Balkon dekorasyon önerilerini ele alırken birbirinden farklı balkon tipleri olduğu unutulmamalıdır. En çok tercih edilen balkon modelleri şu şekildedir;

 • Kapalı balkonlar (cam balkonlar)
 • Küçük balkonlar
 • L balkonlar
 • Dikdörtgen balkonlar
 • Yazlık Balkonlar

Yukarıda yer alan 2022 balkon modelleri, mimari tasarımda iç mekan planlarında en sık tercih edilen balkon modelleridir. Ek olarak, daha büyük metrekareye ve inşa ettiren kişinin tercihleri özelinde tasarlanmış balkon ve teraslarda bulunmaktadır.

2022 Balkon dekorasyon trendleri arasında bulunan mobilya gruplarını, duvar dekorasyonlarını ve kendin yap (DIY) balkon dekorasyon fikirlerimizi içeriğimizin devamında görüntüleyebilirsiniz.

Küçük Balkon Dekorasyonu

Şehirler arasında sıkışmış apartmanlarda tercih edilen balkon tipi genellikle, küçük balkonlar olmaktadır. Bu sebeple, küçük balkon dekorasyonu nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Öncelikle balkonunuzu kapatmak yada kapatmamak gibi iki seçeneğiniz bulunmaktadır.

Cevabınız evinizde ekstra bir depolama alanı yaratmak amacıyla cam balkon uygulamaları yaptırmaksa bir alttaki kapalı balkon dekorasyonu başlığına göz atınız.

Bu kısımda, küçük balkonlarımızı dekore ederken tercih etmemiz gereken balkon mobilyaları ve dekorasyon ürünleri hakkında bilgiler vereceğiz. Ortalama olarak 5-8 metrekare arasında kalan balkonlara küçük balkonlar denilmektedir Bu tip balkonlar apartmanlarda yer alırken, balkonunuzun estetiği kadar mahremiyeti de ön planda olmaktadır.

Öyle ki, küçük balkonunuza uygun seçeceğiniz ve kesinlikle uygun ölçülerde olması gereken balkon masası, balkon sehpası yada dekoratif bir balkon salıncağında keyif yaparken, yan balkonunuzda yaşayan kişiler tarafından görülmek sizleri rahatsız edecektir.

Balkon mobilyalarımızın seçimi ardından, aydınlatma ve mevsime uygun halı, kilim seçimiyle balkonunuzu estetik şekilde dekore edebilirsiniz.

Kapalı Balkon Dekorasyonu

Cam balkonlar, evlerimizde ekstra depolama alanına ihtiyaç duyduğumuzda tercih ettiğimiz trend balkon modelleri arasında bulunmaktadır. Diğer bir taraftan, apartmanda yaşayıp mahremiyetine özen gösteren kişiler ve balkonlarını mutfaklarının bir kısmı gibi kullanmak kişiler tarafından tercih edilmektedirler.

Kapalı balkon dekorasyonunda önceliğimiz diğer balkon tiplerine kıyasla avantajı bulunan, depolama alanlarıdır. Bu tarz balkon modellerinde sedir tipli oturma grupları tercih etmek sizlere ekstra depolama alanı sağlayacaktır. Ek olarak, kapalı balkonlar küçük balkonlara kıyasla daha büyük alanlar olmaları sebebiyle daha geniş ve ferah mobilyalar tercih etmek mümkündür.

Cam balkonun avantajları arasında, yaz ve kış, tüm hava koşullarında mobilya ve dekoratif aksesuarların korunması bulunmaktadır. Bu sebeple, balkonda da iç mekanda kullanılan mobilyalar, masalar, aydınlatmalar ve duvar dekorasyonları kullanılabilmektedir.

Yazlık Balkon Tasarımı

Yazlık balkon dekorasyonu, diğer balkon tiplerine göre daha büyük alanlara özel olarak yapılmaktadır. Öyle ki, birçok yazlık balkon yerine teras sahibidir. Bu alanlarda daha büyük oturma grupları tercih edilirken, salıncak gibi dekoratif ve rahat dekorasyon aksesuarları tercih etmekte mümkündür.

Yazlık balkon dekorasyonu yapılırken, diğer balkon tiplerinden farklı olarak ailecek vakit geçirebileceğiniz yada kişilerin kitap okumak ve dinlenmek amacıyla rahat edebileceği alanlar tasarlamak oldukça önemlidir. Diğer balkon tiplerine kıyasla daha fazla alana sahip olan yazlık teraslar, işlevsel ve estetik olarak tasarlanmaktadırlar.

Balkon Dekorasyon Ürünleri

2022 Balkon Dekorasyon Ürünleri arasında, rattan mobilya grupları, ferah ve İskandinav mobilyalar, açık tonlarda tercih edilen balkon sedirleri gibi bahçe mobilya grupları bulunmaktadır.

Son dönemde, balkon duvarları da çeşitli kendin yap dekorasyon ürünleri ve diğer dekoratif aksesuarlarla doldurulmaktadır. Burada önemli olan, balkonunuzun büyüklüğüne göre göze hoş gelen ve ferah hissettiren bir dekorasyon tarzı yakalamaktır.

Özellikle, kapalı balkon dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen balkon dekorasyon ürünleri, cam balkonların kapalı olması ve içeride yer alan mobilya, aksesuarların güvenle durması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir.

About iga

Check Also

Kapalı Balkon Dizaynı

Bu yazımızda sizlere sunacağımız kapalı balkon dizaynı tavsiyeleriyle beraber balkon keyiflerinizin daha uzun soluklu olmasını amaçlıyoruz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.