Home / Balkon Dekorasyon / Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Evlerimizin balkonları, bahçesi olmayan bir eve sahip olanlar için harika bir dinlenme alternatifidir. Yazın aylarının bunaltıcı sıcaklarından etkilenmemek adına klimalar da tercih edilebilmekte ancak bu sefer de bir odanın içine hapsolup kendinizi dış dünyadan soyutlayacağınız için bu durum da bunalmanıza neden olabilir. Ayrıca hangi klima, balkonlarımızın ferahlığını ve dinlendirici etkisini sağlayabilir ki? Bu yazımızda evlerinde bahçesi olmayan insanların balkonlarını en iyi şekilde yenilemeleri için bazı fikirler sunduk: Balkon Dekorasyonu Fikirleri!
Bazı insanlar, balkonlarını yalnızca çamaşırlarını ipe serip kurutmak maksadıyla kullanırlar. Bazı insanlar ise evinde kullanmadığı eşyaları istif etmek için bir depo alanı olarak kullanmaktadır. Çiçek yetiştiricileri de atlamamak lazım zira balkon dekorasyonunda çiçekler ve bitkiler de kullanılabilmektedir. Gördüğünüz gibi genellikle balkonların hakkı verilemiyor ve balkonlara, evlerin diğer bölümleri kadar özen gösterilmiyor. Bu yazımızda size sunduğumuz fikirleri değerlendirdikten sonra balkonların da aslında dekorasyon için gayet işlevsel olduğunun farkına varacaksınız.
Öyleyse gelin, balkon dekorasyonu fikirlerini birlikte inceleyelim…
Balkonları bir istirahat alanına dönüştürebilirsiniz. Küçük bir masa ve konforlu bir sandalye ya da şık bir berjer kullanabilir, ayrıca ayaklarınızı uzatıp günün yorgunluğunu atabileceğiniz bir puftan da yararlanabilirsiniz. Balkonunuzu, önemli bir çalışmanızı tamamlamak için sakin bir alan ya da zihninizi dinlendirmek için bir kitap okuma bölgesi olarak da kullanabilirsiniz.
Eğer çiçek yetiştirmek ilgi alanınıza giriyorsa daha önce de belirttiğimiz gibi balkonunuz, birçok çiçek ve bitkiyle harika bir bahçe halini alabilir. Bunun yanında mevsimlik taze nane, kıvırcık marul, taze soğan, maydanoz, dere otu ve de biber gibi sağlıklı, faydaları saymakla bitmeyen sebzeleri bahçeye dönüştürdüğünüz balkonunuzda kendiniz yetiştirebilirsiniz.
Daha önce de bahsettiğimiz gibi balkonunuzu çalışma alanına dönüştürmek için de uygulayabileceğiniz bazı dekorasyon fikirleri var. Balkon duvarının büyüklüğü ile kıyaslandığında bir tık daha küçük olan bir masa ve bir de sandalye ile çalışmalarınızı tamamlayabileceğiniz efektif bir balkon oluşturabilirsiniz. Penceresi böylesine büyük ve kendisi de böylesine havadar bir çalışma odasını başka hiçbir yerde bulamazsınız, bizden söylemesi! Tabi bu dekorasyonu yaparken de balkonunuzu, cam balkona (kapalı balkon) dönüştürmeyi ihmal etmeyin. Aksi takdirde yazın bir problem yaşamazsınız ama kışın neler olacağını siz de tahmin edebiliyorsunuz. Balkonunuzu, cam balkona dönüştürmek yerine farklı nesnelerle kapatmayı tercih ederseniz yine boğucu bir ortam meydana gelecektir ve ferah bir balkon hayaliniz suya düşecektir.
Bütün bu önerilerden sonra belirtmemiz gereken son bir detay var: balkonunuza kendi yapımınız olan, fazla elektrik harcamadan fişe takarak çalıştırabileceğiniz minik bir şelale eklemek! Suyun o harika şırıltısı, günün stresini atmanıza yardımcı olacaktır. İlerleyen yazılarımızda bahsettiğimiz şelalenin nasıl yapıldığına da değineceğiz…

About iga

Check Also

Kapalı Balkon Dizaynı

Bu yazımızda sizlere sunacağımız kapalı balkon dizaynı tavsiyeleriyle beraber balkon keyiflerinizin daha uzun soluklu olmasını amaçlıyoruz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.