Home / Balkon Dekorasyon / Mutfak Balkon Dekorasyonu

Mutfak Balkon Dekorasyonu

Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde evlerdeki balkonların büyük bölümü mutfakta yer alır. Bunun en önemli sebebi mutfaktan aldığınız yiyecek ve içecekleri kolayca balkona taşıyabilmek ve yerdeki ıslak zeminin balkonla bütünlüğünün sağlanabilmesidir. Bu yazımızda, mutfak balkonunuzu daha şık ve işlevsel hale getirebilmeniz için bazı ipuçları sunduk: Mutfak Balkon Dekorasyonu!

Evet, söz konusu balkon olduğunda insanların ilk tercih ettiği şey büyük olması fakat bir balkonun büyük olmasından ziyade güneşi ne kadar alıp almadığı, karşı apartman ile arasındaki mesafe ve açık ya da kapalı olup olmaması gibi pek çok faktör bir arada değerlendirmek gerekir. Büyük geniş ve ferah bir balkon, evin genel değerini de arttıracak önemli bir konudur.

Mutfak Balkonunun Bütünlüğü Nasıl Olmalı? 

Balkonlarda duvar boyaları genellikle dış cephe olmasından ötürü apartmanla bütün içindedir. Eğer balkon pimapen veya cam ile kapatılmışsa bu durumda eve dahil edilmiş olduğundan istediğiniz şekilde boyayabilirsiniz. Açık renk ya da koyu renk tercihi ise balkondaki eşyalarınız ve zemininizle alakalıdır. Renkler birbirine uymadığında her ne kadar şık bir dekorasyon oluştursanız da beklediğiniz etkiyi yapabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Balkon ile mutfağın bütünlüğü göz önünde bulundurulurken önceliğiniz, mutfaktan giriş olmalıdır. Giriş yönünden başlayarak balkona doğru yumuşak bir geçiş, ihtiyacınızı karşılayabilir. Bunun için de önceliğiniz yeri eşitlemek olmalıdır. Genelde mutfağın yer zemini ile balkon zemini aynı tutulur ama bazı dekorasyon modellerinde ikisi birbirinden keskin bir şekilde ayrılmıştır. Tabi burada dekorasyona başlamadan önce hangi tarzda bir balkon istediğinize karar vermeniz gerekir.

Balkonlar genellikle yaz mevsiminde sık kullanılan bölümlerdir ama siz kış mevsiminde de kullanmak istiyorsanız önce balkonun çevresini kapatmanız gerekir. Günümüzde birçok kişi doğalgaz tesisatını balkona yerleştiriyor ve burada yakılacak bir petek ile ortamın ısıtılması sağlanıyor. Balkonunuzdaki ısınma problemini çözdüğünüzde artık dekorasyon aşamasına geçebilirsiniz.

Balkon dekorasyonu gerçekleştirirken aynı anda birden fazla faktörü düşünmeniz gerekiyor. Mesela; geniş bir balkona sahipseniz yalnızca oturma alanı ayırmamanız gerekiyor. Balkonun anlamı, evin dışında olduğunuzu hissetmektir. Bu sebeple balkonda yeşile ağırlık vermeniz her zaman sizin için doğru bir tercih olacaktır. Yeşil tercihinizi gerçek bitkilerden yana kullanırken, yapay bitkileri de balkonunuzda bulundurabilirsiniz. Yapay bitkileri tercih ettiğinizde, yaz – kış yeşil görüntüyü korumuş olmanın avantajına sahip olursunuz ama gerçek bitkilerin de yazın güzelliği ve onlar ile ilgileniyor olmanın keyfi başka hiçbir şeyde yoktur.

Yeşilin dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da balkonun hangi tarzda döşenmek istendiğidir. Bazı balkonlar modernlik isterken, bazı balkonlar daha çok köy görüntüsüne sahip olabilir. Avangard tarzda döşenmiş olan bir balkon, size dışarıda oturuyormuş hissini yaşatacak ve daha da önemlisi konfor açısından avantaj sağlamış olacaktır.

Balkonda Hangi Renkler Tercih Edilmeli?

Balkonda tercih edeceğiniz renklerin canlı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Canlı olmak dışarıda olduğunuz hissiyatını size yaşatacağı gibi, dışarıdan bakıldığında da muazzam bir görüntü oluşmasını sağlayabilecektir. Koyu renkler balkonun içinde tercihiniz olabilir fakat koyu renklerin güneşi içine çekeceğini ve zaten güneş gören bir alanın daha fazla ısınacağını akıldan çıkarmamak gerekiyor. Koyu mobilya üzerine güneşin doğrudan vuruyor olması ise mobilyanın renklerinin solmasına ve nahoş bir görüntü oluşmasına neden olacaktır.

Yıkanabilir kumaşlar balkon için ideal bir tercihtir. Balkonda kullanacağınız kumaşlar dış cepheye yakın olmasından ötürü çok hızlı kirlenecektir. Hal böyle olunca da kumaşların yıkanabilir olması işinizi kolaylaştıracaktır. Doğru bir dekorasyon ancak bu alanda işi biliyor olmak ya da benzer olan dekorasyon modellerini incelemek ile mümkündür.

Balkon insanın ruhunun dinlenmesini sağlayan ve akşam saatlerinde otururken günün tüm yorgunluğunu ve koşturmasını unutturan en önemli alanlardan biridir. Balkona mutfaktan geçiş yaptığınızda mutfakla bir bütünlük sağlanacaktır ve balkon, mutfağın devamı haline gelecektir.

About iga

Check Also

Kapalı Balkon Dizaynı

Bu yazımızda sizlere sunacağımız kapalı balkon dizaynı tavsiyeleriyle beraber balkon keyiflerinizin daha uzun soluklu olmasını amaçlıyoruz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.