Home / Balkon Dekorasyon / Mutfak Balkonu Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Mutfak Balkonu Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde, evlerdeki balkonların büyük bölümü mutfakta yer alır. Bunun en önemli sebebi, mutfaktan aldığınız yiyecek ve içecekleri kolayca balkona taşıyabilmektir. Taşıdığı önemden ötürü mutfak balkon dekorasyonu pek çok insan için dışardan hizmet almayı bile gerektiren bir durum olabilmektedir.

Mutfak Balkonu Dekorasyonu

Balkon söz konusu olduğunda insanların ilk tercih ettiği şey, balkonun büyük olmasıdır fakat bir balkonun büyük olmasından ziyade güneşi ne kadar alıp almadığı, karşı apartman ile arasındaki mesafe ve açıklık – kapalılık durumu gibi pek çok faktör bir arada değerlendirmek gerekir. Büyük, geniş ve ferah bir balkon evin genel değerini de yükseltecek önemli bir unsurdur.

Mutfak Balkon Bütünlüğü Nasıl Olmalı

Balkon duvarlarının boyaları genellikle dış cephe olmasından dolayı apartmanla bir bütün halindedir. Eğer balkon pimapen veya cam ile kapatılmışsa bu durumda eve dahil edilmiş olduğundan istediğiniz şekilde boyayabilirsiniz. Açık renk veya koyu renk seçimi ise balkondaki eşyalarınız ve zemininizle alakalıdır. Renkler birbirine uymadığı takdirde her ne kadar şık bir dekorasyon oluştursanız da beklediğiniz etkiyi yapabilmeniz söz konusu olmayacaktır.

Balkon ile mutfak bütünlüğü göz önünde bulundurulurken önceliğiniz mutfaktan olan girişe dikkat edilmelidir. Giriş yönünden başlayarak balkona doğru yumuşak bir geçiş, dekorasyona dair beklentinizi karşılayacaktır. Bunun için önceliğiniz, yeri eşitlemek olmalıdır. Genelde mutfak yer zemini ile balkon zemini bir tutulur ama bazı dekorasyonlarda ikisi birbirinden keskin bir şekilde ayrılmıştır. Tabi bu durum biraz da dekorasyona başlamadan önce ne tarz bir balkon istediğinize karar vermenizle alakalıdır.

Balkonlar genellikle yaz mevsiminde fazla kullanılan alanlardır ama siz kış mevsiminde de kullanmak istiyorsanız önce balkonun çevresini kapatmanız gerekir. Şu anda birçok kişi doğalgaz tesisatını balkona çekiyor ve burada yakılacak bir petek ile ortamın ısıtılması sağlanıyor. Balkonunuzdaki ısınma problemini çözdüğünüzde artık dekorasyon aşamasına geçebilirsiniz.

Balkon dekorasyonu yaparken aynı anda birden fazla faktörü göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Örneğin; geniş bir balkona sahipseniz yalnızca oturma alanı ayırmamalısınız. Balkonun anlamı dışarıda olduğunuzu hissetmek olduğu için balkonda yeşile ağırlık vermeniz her zaman sizin için doğru bir tercih olacaktır. Yeşil tercihinizi gerçek bitkilerden yana kullanırken yapay bitkilerden de yararlanabilirsiniz. Yapay bitkileri tercih ettiğinizde yaz – kış yeşil görüntüyü korumuş olmanın avantajını yakalarsınız lakin gerçek bitkilerin de yazın güzelliği ve onlarla ilgileniyor olmanın keyfi başka hiçbir şeyde yoktur.

Yeşilin dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da balkonu nasıl döşemek istediğinizdir. Bazı balkonlar modernlik isterken bazı balkonlar daha çok köy görünümüne uygundur. Avangard stilde döşenmiş olan balkon size dışarıda oturuyormuş hissini yaşatmak ve daha da önemlisi konfor açısından avantaj sağlamış olacaktır.

Balkon Renkleri Nasıl Olmalı?

Balkonda tercih edeceğiniz renklerin canlı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Renklerin canlı olması, dışarıda olduğunuz hissiyatını uyandıracağı gibi dışarıdan bakıldığında da mükemmel bir görüntü oluşmasını sağlayabilecektir. Koyu renk tonları, balkon içinde tercih edilebilir ama koyu renklerin güneş ışınlarını içine çekeceğini ve zaten güneş gören bir alanın daha fazla ısınacağını unutmamak gerekiyor. Koyu renkli mobilyanın üzerine güneş ışınlarının doğrudan vuruyor olması ise mobilyanın renklerinin solmasına neden olacaktır.

About iga

Check Also

Kapalı Balkon Dizaynı

Bu yazımızda sizlere sunacağımız kapalı balkon dizaynı tavsiyeleriyle beraber balkon keyiflerinizin daha uzun soluklu olmasını amaçlıyoruz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.